Загальноосвітня школа I-II ступенів с. Добрівляни

Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [2]
Початкове навчання і виховання [7]
Початкове навчання і виховання
Виховна робота [4]
Виховна робота
Старша школа [1]
Старша школа
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 30
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Конспект уроку з української мови 7 клас
Розряди прислівників.

Мета:
 Вказати на загальне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прислівника; навчати знаходити прислівники в реченні; збагачувати словниковий запас;
 Розвивати усне та писемне мовлення учнів, вміння виділяти головне, узагальнювати та систематизувати матеріал;
 Сприяти вихованню любові до рідної мови, слова.
Обладнання:
 Таблиця: Прислівник як частина мови.
 Дидактичний матеріал.
 Індивідуальні картки.
 Ілюстративний матеріал.
 Комп’ютер.
Методи роботи: робота в групах; метод „Мікрофон”; метод групового дослідження; асоціативний рядок
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Епіграф:
Мова – духовне багатство народу
В.О.Сухомлинський

Перебіг уроку:
I. Організаційний момент
Вступне слово вчителя:
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
II. Оголошення теми й мети уроку
Тема…
Мета...
III. Мотивація до навчальної діяльності
- Перед вами на партах лежать символічні голуби – птахи миру та злагоди. Напишіть, будь ласка, на зеленій віточці побажання (очікування) щодо нашого уроку (Висловлення побажань методом „Мікрофон”).
Довідка: отримати нові знання з теми; цікавих думок; спілкування; гарних оцінок; поповнення словникового запасу; вміти ставити питання до прислівників та визначати їх в реченнях.
ІV.Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці
Бесіда (спочатку учні відповідають на кожне запитання окремо, а потім – на всі разом)
- Чи змінюються прислівники?
- Яке значення вони мають?
- З якими частинами мови пов’язуються?
- Яку синтаксичну роль виконують?
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми
Колективне опрацювання таблиці
Розряди прислівників за значенням
Розряд за значенням Запитання, на які відповідають прислівники Приклади
Прислівники способу дії Як? яким способом? подібно чому?
подібно кому? Красиво, високо, тихо, так, по-нашому, по-дитячому, спросоння
Прислівники міри і ступеня дії Скільки? в якій мірі? як багато? наскільки? Надто поспішав, надзвичайно швидко, недостатньо активний, дуже високий
Прислівники часу Коли? відколи? доки? з якого часу? по який час? Завтра, тепер, учора, ранком, щохвилини, з давніх-давен, завжди
Прислівники місця Де? куди? звідки? в якому напрямку? Навколо, тут, скрізь, усюди, лісом, праворуч, згори, здалека, униз
Прислівники причини Чому? чого? через що? з якої причини? від чого? Згарячу, зосліпу, зопалу, спросоння, мимоволі
Прислівники мети Для чого? навіщо? з якою метою? Наперекір, навмисно, на радість, на зло

Перегляд відеоскрайбінгу «Розряди прислівника»
Пояснювальний диктант
Записати народні вислови. Знайти прислівники і з’ясувати, яким членом речення вони виступають.
1) Тиха вода, а як гарно камінь шліфує.
2) Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете.
3) Прийшла весна дуже красна.
4) Поки було літо, то все було розмаїто.
5) Не хочеш холоду — полюбиш ліс змолоду.
6) Злива довго не йде.
7) Восени і горобець багатий.
8) Пустився вітер зопалу в море та наробив горе (Нар. творчість).
Виписати прислівники, згрупувавши їх відповідно до розрядів за значенням.

Вчитель. А зараз попрацюємо в групах. Побачимо, як ви зрозуміли тему.
Перша група
Аналізуємо текст
Завдання: Виписати прислівники, вказати розряд за значенням, зробити висновок, прислівників якого розряду використано в тексті.
МОВА
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Максим Рильський
Прислівник На яке питання відповідає Розряд
пильно Як? Якісно-означальні
ненастанно Як? Якісно-означальні
вірно Як? Якісно-означальні
слухняно Як? Якісно-означальні
щоразу Коли? Обставинні (часу)

Друга група
УКРАЇНСЬКА МОВА (пам'яті Т.Г.Шевченка)
Діамант дорогий на дорозі лежав,-
Тим великим шляхом люд усякий минав,
І ніхто не пізнав діаманта того.
Йшли багато людей і топтали його,
Але раз тим шляхом хтось чудовий йшов,
І в пилу на шляху діамант він найшов.
Камінець дорогий він одразу пізнав,
І додому приніс, і гарненько, як знав,
Обробив, обточив дивний той камінець,
І уставив його у коштовний вінець.
Сталось диво тоді: камінець засіяв,
І промінням ясним всіх людей здивував,
І палаючим огнем кольористо блищить,
І проміння його усім очі сліпить.
----------
Прислівник На яке питання відповідає Розряд
одразу Як? Якісно-означальні
додому Куди? Обставинні (місця)
гарненько Як? Якісно-означальні
кольористо Як? Якісно-означальні

Третя група
Так в пилу на шляху наша мова була,
І мислива рука її з пилу взяла.
Полюбила її, обробила її,
Положила на ню усі сили свої,
І в народний вінець, як в оправу, ввела,
І, як зорю ясну, вище хмар піднесла.
І на злість ворогам засіяла вона,
Як алмаз дорогий, як та зоря ясна.
І сіятиме вік, поки сонце стоїть,
І лихим ворогам буде очі сліпить.
Хай же ті вороги поніміють скоріш,
Наша ж мова сія щогодини ясніш!
Хай коштовним добром вона буде у нас,
Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас,
Щоб, поглянувши сам на створіння своє,
Він побожно сказав: „Відкіля нам сіє?!”
Володимир Самійленко
Прислівник На яке питання відповідає Розряд
вище Куди? Обставинні (місця)
вік Допоки? Обставинні (часу)
щогодини Коли? Обставинні (часу)
ясніш Як? Яким способом? Способу дії
побожно Як? Якісно-означальні
відкіля Звідки? Обставинні (місця)

Вчитель. Молодці. Робота з підручником.
Лінгвістична гра „Утвори прислівник”
Завдання: Із кожної групи запропонованих складів утворіть і запишіть прислівники, з двома (на вибір) складіть речення:
Ве, ло, се –
Но, не, руш, по –
Да, ко, ле –
Ку, вліт –
Зим, в, ку –
Ру, вго –
Руч, во, лі –

Довідка: весело, непорушно, далеко, влітку, взимку, вгору, ліворуч

Допишіть можливі прислівники, які відповідають на поставлені запитання.

Зразок: працювати (як?) добре, непогано, чесно, охоче, залюбки, добросовісно, самовіддано, сумлінно.

Виконувати завдання (як?) …
Встати (коли?) …
Піти (куди?) …
Крикнути (з якої причини?)
Говорити (як?) …
Назбирати ягід (скільки?) …

Логічний диктант
Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками з довідки. Указати на їх розряд за значенням.
1) Одна нога тут, а друга там.
2) Ніс у ніс.
3) До останньої нитки.
4) Голкою ніде ткнути.
5) Бурмотіти під носа.
6) На одній ноті.
7) Знати як облупленого.
8) На власні очі.
9) З першого слова.
10) Слово по слову.
11) Як сніг на голову.
Довідка: раптово, швидко, дуже тісно, тихо, особисто, близько, поступово, відразу, дуже добре, монотонно, наскрізь.

До поданих прислівників доберіть антоніми і запишіть парами. Складіть 3-4 речення з прислівника на вибір.
Зразок: високо - низько.
Швидко, далеко, вперед, вдень, зранку, учора, колись, темно, добре, голосно, мало, по-новому, по-нашому, весело, знизу, влітку.
Вчитель.
До нас прийшло незвичайне послання від козака. Але ви уважно переглядаєте і запам’ятовуєте прислівники,які використав наш гість.
Перегляд відео.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота біля дошки
Виписати прислівники,вказати розряд.
Дощі випадали щоденно. Вискочить сонце на мить на блакитну полянку, гляне на себе в калюжу, і знову лізуть на нього важкі хмари. Ми йдемо серед поля. Широко, гарно, спокійно.
2. Прочитайте висловлювання про мову, підкресліть прислівники, вкажіть розряд
Мова — це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревноми всі її плекатимемо (О. Гончар).
Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе (О. Гончар).
Мова — універсальна, але користування нею вкрай індивідуальне. Це своєрідний енергопровід: від одного до іншого, від одного до багатьох
(П. Мовчан).
3. Творче конструювання
Відновіть прислів’я. Поясніть, як ви його розумієте. Прислівники випишіть, з’ясуйте, до якого розряду за значенням кожен із них належить.
І від солодких слів ...
Краще переконувати словами, ...
Хто багато обіцяє, ...
Довідка: той рідко слова дотримує; як кулаками; буває гірко.
VIІ. Рефлексія. Оцінювання учнів.
1. „Мікрофон”
1. Чи здійснилися ваші очікування?
2. Що вам на уроці найбільше сподобалося?
3. Яким чином здобуті сьогодні знання ви зможете використати практично?
2. „Асоціативний рядок” до поняття: „Знати рідну мову...”

П Р Е С Т И Ж Н О
Р Е А Л Ь Н О
С Т И Л Ь Н О
С А М О Б У Т Н Ь О
Л Е Г К О
П О Т Р І Б Н О
Ц І К А В О
Р Е В Н О
Я К Н А Й П И Л Ь Н І Ш Е
С Т І Й К О

VII. Домашнє завдання
Категорія: Старша школа | Додав: Галя (06.03.2016)
Переглядів: 887 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024